Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Vítejte v sekci Zkoušky

Tady bych chtěla prezentovat psy, se kterými jsem skládala zkoušky lovecké upotřebitelnosti i zkoušky vloh.

 

Netvrdím, že psy cvičím pouze pozitivní metodou, ale taky netvrdím, že to není možné. Necvičím ani tvrdým parforsem, myslím, že ta pravá cesta je někde uprostřed. Ke každému psu se snažím přistupovat individuálně, každý je originál a potřebuje trochu jiný přístup. Pro výcvik kvalitního a spolehlivého loveckého psa je třeba někdy trochu přitvrdit ale né tolik, aby se pes začal bát a dělal práci se strachem.

Myslím, že zatím mám slušné výsledky i se psy, kteří měli povahový problém (většinou bázlivost) a tito psi mě také nejvíc naučili.

Chita z Kobeřic

PZ - I. cena

Tohle byla moje první fenka vůbec, učila jsem se od ní a zkoušky složila v podstatě sama :) Kromě toho, že Chita získala titul Národní šampion krásy, složila jsem s ní i PZ v I. ceně, další zkoušky jsem s ní vinou nepřízně osudu už nestihla...

 

Elis z Včelínského lesa

PZ - I. cena

Tuto fenku jsem měla půjčenou od známého v době kdy jsem přišla o Chitu a Agiru a neměla jsem žádného jiného psa, řekl mi, že s ní můžu zkusit udělat PZ, aby byla lovecky upotřebitelná. Tak nenápadně začala moje kariéra cvičitele psů :D Nakonec se dílo podařilo a Elis složila PZ v I. ceně, celkově byla 4. ze 13 psů.

Asta JARPOL as. Agira

ZV - I. cena

PZ - 2x I. cena

VZ (Moravskoslezský pohár) - I. cena

MFH - II. cena

LZ - I. cena

MDrK - I .cena (vítěz 2014)

SVP - I. cena

Tato fenka je moje nynější naděje, zatím je ještě moc mladá (nemá ještě ani svod), ale jen co dospěje,) půjdu s ní na ZV a hned potom na PZ a taky zkusíme KV v Náměšti na Hanné...

- Na výstavě jsme sice posouzeni byli ale jen "mimo soutěž" protože Agiře pan Sobolík naměřil jen 55 cm v kohoutku. Nesplňuje tedy standard tudíž do chovu připuštěna nebude.

- Na zkoušky jsme chtěli jít v srpnu do Kunovic ale Agira si týden před zkouškama roztrhla zadní běh, takže jsme byli nuceni to přehodit až na září do Pržna...tak uvidíme jak si povedeme :)

- Tak nakonec jsme PZ složili v I. ceně, z 10 ohařů jsme byli 3. :)

- Ve dnech 10.-11. 8. 2013 proběhl v Kelči Moravskoslezský pohár, kterého jsem se s Agišou účastnila. Já jsem byla vůbec poprvé na VZ takže pro mě bylo všechno nové. Hodně nových zážitků a zkušeností. Nakonec jsme skončily v I. ceně s počtem 463 b. Celkově 11. místo z 24 startujících psů. A navíc Agiška dostala cenu za nejlepší polní práce :)

- Na základě přemlouvání pana Morbicera jsem se nechala vyhecovat a přihlásila jsem nás s Agirou na Memoriál Františka Housky do Přerova, který se konal ve dnech 13.-15. 9. 2013. No, vím že Agiřin výkon nebyl stoprocentní, celý víkend se mi zdála taková neposlušná, nesoustředěná. Nakonec jsem zjistila, že se Agira začínala hárat takže si to vysvětluju tím. Ale zpět k věci, na Memoriálu startovalo 20 psů, dokončilo pouze 11!!! Už to, že jsme vydržely i když hodně zkušenějších vůdců vypadlo, byl pro mě úspěch! Cekově jsme tedy skončily na 7. místě ve II. ceně s počtem 459 b. :)

Dne 19.7. 2014 se v naší honitbě konaly LZ. A protože Agira ještě samotné LZ neměla a měli jsme to doma, přihlásila jsem ji. Zkoušky se podařilo složit v I. ceně s počtem bodů 236. :)

Ve dnech 12.-14.9. 2014 se v Hradci nad Moravicí konal Memoriál Dr. Josefa Khuna. S Agirou jsem se zúčastnila s cílem opravit si výsledek z memoriálu na I. cenu. Šlo to dost dobře a i když jsem neměla nejlepšího psa na memoriálu, všichni ostatní favorité vypadli nebo je limitní známka hodila do II. nebo III. ceny, a proto jsme nakonec zbyli na první místo :D Agira se tedy stala vítězkou Memoriálu Dr. Khuna 2014!!!!!!

Dne 27.-28.9. 2014 se v Bartošovicích u Nového Jičína konal Memoriál Richarda Šrámka sestávající z PZ a SVP. Původně jsem chtěla s Agirou složit jen SVP ale nakonec jsem si řekla, že to zkusím a přihlásila jsem ji na celý Memoriál. Šlo to jakž takž, mohlo to být lepší ale nakonec Agira složila PZ v I. ceně s počtem bodů 281 a SVP v I.ceně s počtem bodů 96. Celkově získala 3. místo na Memoriálu Richarda Šrámka :)

V současnosti je už Agišák "na odpočinku" co se zkoušek týká a užívá si pouze praxi na honech. Naučila mě úplně nejvíc, byla první pes, s kterým jsem si prošla téměř všechny typy zkoušek a i když na výstavách jsme moc nezářili, nedám na toho malého ďábla dopustit :)

Arra z Neřádova stavení

PZ - I. cena

Tohle je Arra, dcera Chity...budu ji připravovat na PZ a taky se sní pojedu podívat na výstavu do Náměšti na Hanné...

Tak na výstavě v Náměšti jsme byli oceněni známkou VD. Myslím si, že Arra má na víc, tak snad se ještě na nějakou výstavu podíváme.

Co se týče zkoušek, dopadli jsme nad očekávání, celkově ze všech (15) ohařů jsme skončili 4., v I. ceně. Arra sice neměla úplně svůj den, ale myslím že s trochou praxe z ní bude skvělý lovecký pes

 

Arka z Tikovského kopce (MOK)

PZ - I. cena

Tento MOK mi dal docela zabrat protože jsem ji měla jen necelý měsíc a nechtěla odevzdávat aporty. Nakonec všechno dopadlo dobře a Arka složila PZ v I. ceně

 

 

Cyra z Nehybova dvora (NKO)

ZV - III. cena

PZ - I. cena

S touto fenou budu mít ještě hodně práce. Od malička vyrůstala "v kotci" takže nic nezná - lidi, auta, hluky,...ZV jsme tak tak udělali ve III. ceně a na KV jsme museli odstoupit kvůli tomu, že se "fena neprezentovala". Všechno jen kvůli nedostatečné socializaci štěněte! No, ještě uvidím jak si povede na PZ na které se chystáme v srpnu, nevim nevim jestli se stihne otrkat a zvládne to. Držím jí palce :)

- Nemožné se stalo skutečností! Povedlo se mi Cyru trochu socializovat a ona nakonec zvládla PZ které proběhly 21. 9. 2013 v Pržně v I. ceně! Cyře se dařilo dobře, lidí se sice pořád trochu bojí, ale když jde o práci tak dělá pěkně :)

 

 

Kisi z Plzínů (NDO)

ZV - I. cena

PZ - I. cena

Tato fenka je povahově velice hodná a kontaktní. To ale bylo paradoxně trochu na škodu. Ze začátku nechtěla chodit od nohy a hledat...nechápala, co má dělat. Stálo mě to denodenní měsíční chození do honitby a nakonec se Kisi krásně rozchodila a začala hledat. Vystavování bylo taky dost zakrnělé, museli jsme ho v ní probudit ale teď už je všechno v pořádku a fenka vystavuje jak pernatou tak srstnatou zvěř. Kisi z Plzínů tedy složila ZV v Kladerubech 10.5.2014 v I. ceně s počtem bodů 224. Celkově skončila z 16 ohařů na 4. místě  :)

PZ dopadly na výbornou. Ještě asi 14 dní před zkouškama bych tomu nevěřila-Kisina nechtěla plavat, natož tak brát aport z vody. Nicméně trpělivým zkoušením jsem dosáhla nemožného a nakonec jsme to s zvládli a Kisi složila zkoušky v I. ceně s počtem 289 bodů.

 

 

Cora z Turovských luk (NKO)

PZ - I. cena

Tato fena mě opět naučila něco nového. Byla nedůvěřivá vůči lidem, hlavně chlapům. Po racovní stránce byla úžasná, učila se rychle a bez námahy, ale horší to bylo s navykáním na lidi. Nicméně nemožné se stalo skutečností a po docela zvláštním tréninku v hospodách a na náměstích, se podařilo s Corou složit PZ v rámci Memoriálu Richarda Šrámka v I.ceně s počtem bodů 279. :))))

 

Gerd z Hostíkova (Ricky) (VOK)

PZ - I. cena

Tohle byl můj první pes (pumr), kterého jsem připravovala na zkoušky. Majitel si přál složit s Rickym PZ. Přihlásila jsem ho tedy a 4.10.2014 jsme jeli na PZ konané ve vedlejší vesnici, v Choryni. Měla jsem u Rickyho trochu strach z vystavení, ale nakonec to všechno dobře dopadlo a Ricky složil PZ v I. ceně s počtem 280 bodů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Juta z Ka-Mir Bohemia (DO)

PZ - I. cena

Tato fena byla dost tvrdý oříšek. Přesto, že byla už tříletá, neměla zjevně za sebou žádný výcvik a byla to doslova neřízená střela. Nicméně podařilo se mi její nadšení trochu zkrotit a nakonec jsme spolu složily PZ v I. ceně s počtem 276 bodů.

Coudy z Křenovských luk (ČF)

VZ - II. cena

S tímto již šestiletým fouskem jsem dělala VZ, konkrétně Moravskoslezský pohár konaný toho roku 2016 ve Staříči. Výhoda staršího psa je, že už je klidnější a tzv. "vyblblý" oproti mladým psům. Nevýhoda je, že praxe kterou psík už dříve prošel se projeví ve formě různých zlozvyků. Nicméně Coudy byl na VZ šikovný, pouze limitní známka z barvy ho hodila do II. ceny. Tento výkon ale stačil k tomu, aby Coudy splnil podmínky chovnosti a nyní je tedy chovným jedincem :)

 

Bonny z Kyjovic

ZV-I.cena (220 b.),

ZV-I.cena (228 b.), Vítěz zkoušek, CACT

PZ-I.cena (298 b.), PZ - I.cena (295 b.)

Klubové PZ - I.cena (291 b.)

LZ-I.cena (236 b.),

SVP - I.cena (100 b.),

Memoriál Štefana Krasňanského (Sk) - III.cena (456 b.),

VZ  - I. cena (480 b.)

Memoriál Jaromíra Dostála - I. cena (481 b.)

VZ - I. cena (485 b.)

Memoriál Dr. Kuhna 2018 - I. cena (476 b.) - 3. místo

Světový pohár ČF Konopiště 2018 - I. cena (350 b.) - 6. místo z 30 účastníků

Bonny jsem na začátku roku 2017 uchovnila takže už bych s ní mohla mít vrh štěňat nicméně máme vyšší cíle a tak se ke štěňátkům dostaneme až nejdříve na podzim 2017 po složení VZ. Bonny je skvělý lovecký pes, od mala vykazovala vrozené klidy před zvěří, nádherně vystavuje a postupuje. Na ZV a PZ jsme vždy měli smůlu na srstnatou zvěř, žádnou jsme nenašli, takže nás to stálo pár bodíků. Myslím si ale, že i tak výsledky potvrzují, že Bonny je velká naděje pro mě i pomoc pro celé plemeno. Kromě toho, že je Bonny uchovněná, vyběhali jsme si i titul Junior Šampiona na výstavách v letech 2015-2016.

Na zkouškách se daří, i když často doplácíme na "dobrý nos" a proto se Bonny častěji zastavuje a ověřuje pachy pokud je pole zazvěřené. Z hledání tedy často vyfasujeme horší známku. Další naší slabostí je nahánění v rákosí, protože ho u nás moc nemáme. Na MŠK na Slovensku jsme dostali limitní známku 1 na nahánění kachny v rákosí, protože, a to je především moje vina, jsme nestihli tuto disciplínu nacvičit. Tato limitní známka nás hodila do III. ceny ale já jsem byla s výkonem Bonny spokojená, v lese vystřihla samé 4 a na poli a vodě (kromě té kachny) se taky moc pěkně ukázala :)

19.-20. 8. jsme se zúčastnili VZ konaných OMS Opava - Kozmice - Albertovec abychom si zkusili opravit výsledek z MŠK. Nakonec se to podařilo (zejména díky tomu, že tam nebyla práce na živé kachně angel) a s Bonny jsme získali 480 bodů, celkévé 3. místo a chválu rozhodčích na poli. Byla jsem s jejím výkonem spokojená a pokud to stihneme (kvůli hárání) zkusíme ještě klubové VZ - Memoriál Jaromíra Dostála.

Ve dnech 23.-24. 9. 2017 jsem se s Bonny zúčastnila Memoriálu Jaromíra Dostála, který se konal v Senici na Hané. Účast jsem dlouho zvažovala protože startu předcházelo hárání a poté krytí a pokles formy byl opravdu viditelný. Nicméně nakonec jsme skončily na krásném 3. místě se 481 body.

Výsledky dalších zkoušek jsou uvedeny v seznamu výše. Nejlepším výsledkem je asi 3. místo na MDrK 2018. Bonny podává více méně stabilní výkony i když období před háráním je samozřejmě horší. V roce 2019 bychom rádi zkusili ještě nějaké zahraniční zkoušky, abychom si opravili výsledek ze Slovenska a abychom nabrali další zkušenosti :)

 

 

Aurelia the Warrior Royal Setter (Anglický setr)

PZ - I. cena (287 b.)

Auru jsem si vzala, protože jsem si chtěla zkusit práci se setrem. Setři obecně jsou velmi specifičtí, cvičí se obtížněji než jiná plemena ohařů. Šlo to pomalu a potkaly nás také nemalé zdravotní potíže, ale nakonec se nám povedlo složit PZ v I. ceně. Aura dokonce při výcviku začla postupně i ustalovat zvěř (!!!) což jsem naživo viděla u ohaře poprvé.

 

Glory od Tekly (NKO)

PZ - I. cena (297 b.)

Tuto fenku jsem cvičila při chvilkách o víkendech, ale ona byla vyjímečně šikovná a po několika víkendech jsme byli schopní složit PZ v I. ceně a dokonce tyto PZ vyhrát! :)

Beren z Neřádova stavení (ČF)

PZ - I. cena (291 b.)

Náš odchovánek, kterého mám často "na očích" se stal obětí mého výcviku poměrně brzy a už ve svých 11 měsících jsme zvládli splnit PZ a navíc z 24 ohařů skončit na 2. místě. Mám s tímto psíkem velké plány a doufám, že ho v budoucnu dostanu do chovu :)

Z důvodu nedostatku času teď neberu na výcvik žádné psy, pouze konzultuju a pomáhám páníčkům, kteří si ale jinak musí poradit sami. Snad se to v budoucnu zlepší a já si budu moct zase vzít nějakého psa na výcvik...

-doufám, že v budoucnosti přibudou ještě další psi a kdyby chtěl někdo poradit ve výcviku, tak ráda pomůžu :)

TOPlist